ГОЛОВНА‎ > ‎Новини‎ > ‎

П'ять новацій, які треба знати про домашнє насилля

опубліковано 6 лют. 2019 р., 00:59 УТСЗН ЛМР

П'ять новацій, які треба знати про домашнє насилля

Насильство в сім’ї – це не та тема яку можна обговорювати жартома. Це тема яка несе страх, сором, відчай. На жаль, проблема насильства, а особливо домашнього насильства є актуальною в нашому суспільстві. Про те, говорити та вирішити проблему не так просто. Оскільки жертви що потерпають від насильства в сім’ї настільки емоційно скуті, та залякані, що «виносити сміття з хати» вони просто бояться… Випадки коли члени сім’ї потерпають від насильства дуже багато і перш за все що повинна зробити жертва – перестати звинувачувати себе, думати що це норма, а головне звернутися по допомогу. 

Якщо людина потерпає від насилля, вона часто:

· Звинувачує себе, вважає себе винною у всіх нещастях;

· Боїться осудження з боку інших;

· Боїться і соромиться говорити про насильство;

· Не вірить про допомогу та підтримку;

· Не вірить про можливі зміни та налагодження ситуації;

Такі ознаки свідчать про те, що терміново потрібна допомога!

11 січня 2019 року набрав чинність Закон України “”Про внесення змін Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами” від 06.12.2017 року “ 2227-V111.  Кримінальний кодекс України доповнено статтями 91-1 (обмежувальні заходи, що застосовуються до осіб, які вчинили  домашне насильство), 126-1 (домашне насильство) та 390-1 (невиконання обмежувальних заходів, обмежувальних приписів або непроходження програми для кривдників).

Якщо раніше до сімейного насильника можливо було застосувати лише заходи адміністративного впливу (ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає покарання у вигляді громадських робіт або адміністративного арешту), то відтепер за вчинення домашнього насильства кривдник буде нести і кримінальну відповідальністью За домашне насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якої винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, стаття 126-1 Кримінального  кодексу України передбачає покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, або арештом до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до 2 років.

Згідно зі ст. 91-1 Кримінального кодексу України, до осіб, які вчинили домашне насильство, можуть застосовуватися обмежувальні заходи, а саме: “В інтересах потерпілого від злочину, пов'язаного з домашнім насильством, одночасно з призначенням покарання, не пов'язаного з позбавленням волі, або звільненням з підстав, передбачених Кримінальним кодексом України, від кримінальної відповідальності чи покарання, суд може застосувати до особи, яка вчинила домашне насильство, один або декілька обмежувальних заходів, відповідно до якого (яких) на засудженого можуть покладені такі обов'язки:

1) заборона перебати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;

2) обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності;

3) заборона наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв'язку з роботою, навчанням, лікуванням чи інших причин;

4) заборона листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших  контактів через засоби зв'язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб;

5) направлення для проходження програми для кривдників.

За умисне невиконання обмежувальних заходів, обмежувальних приписів або непроходження програми для кривдників особа, яка вчинила домашнє насильство, буде каратися відповідно до ст. 390-1 Кримінального кодексу України арештом на строк до 6 місяців або обмеження волі на строк до 2 років.

Слід пам'ятати, що відмова у прийнятті заяви не допускається! Рецепту на усі випадки життя немає, тому що ситуації можуть бути дуже різними. У людей різні духовно-моральні сили, різні можливості. Те, що один може сам осмислити, зрозуміти і змінити ситуацію, інший — не в силах. Проте боротися з насиллям просто необхідно для нормального повноцінного життя.
          Номери гарячої лінії: 0 800 500 335  (зі стаціонарного телефона), 116123 (з мобільного)         Всі дзвінки  безкоштовні, ананімні та конфіденційні.

Якщо раптом ви стали жертвою сімейного насилля – телефонуйте у поліцію «102».   Також,  Ви можете звертатися до управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, яке знаходиться за адресою: м.Лозова, м-н 4, буд. 73, каб. № 11 (тел (05745- 5-16-50)


Comments