Актуальність проблеми насильства у сім’ї в Україні

опубліковано 3 лют. 2016 р., 12:34 tenny Adventure
Насильство в сім’ї є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. Ця проблема сьогодні не втрачає свою актуальність і в українському суспільстві. Насильство в сім'ї, як визначено у Законі України "Про попередження насильства в сім'ї", - це такі дії одного члена сім'ї стосовно іншого, які порушують конституційні права та свободи людини, наносять їй моральну шкоду, шкоду її фізичному чи психічному здоров'ю.

На кого спрямоване насильство в сім'ї? Як правило, суб'єктами та жертвами насильства в сім'ї є:
  • дружина чи чоловік; 
  • неповнолітні діти; 
  • престарілі батьки чи родичі; 
  • немічні родичі чи інваліди; 
  • усиновителі (трохи рідше – усиновлені діти). 

За статистикою 95% потерпілих від домашнього насильства становлять жінки. Зокрема, за 12 місяців 2015 року до управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради надійшло 92 звернення про вчинення насильства в сім'ї. З них від жінок надійшло 86 звернень, від чоловіків - 5, від неповнолітніх дітей -1. Всі випадки вчинення насильства в сім'ї були вивчені спільно з спеціалістами управління праці, ЦСССДМ, інспекторами поліції Лозівського ВПГУНП складені відповідні акти. З порушниками проведена відповідна бесіда щодо недопущення насилля в сім'ї і його наслідки та притягнуті до відповідальності шляхом накладення адміністративного штрафу.

Багатьом людям здається, що насильство більш за все має місце у сім'ях алкоголіків чи наркоманів, у сім'ях неосвічених чи бідних людей. А ось світовий, та, власне, й національний досвід дає підстави говорити про те, що домашнє насильство має місце в сім'ї незалежно від соціального статусу, релігійних переконань, сексуальної орієнтації чи етнічного походження. Жертвами насильства у сім'ї можуть бути як чоловіки, так і жінки. Але більшість жорстоких та таких, що повторюються, нападів все ж таки здійснюється чоловіками щодо жінок - їх партнерів.

Порівняно з чоловіками, жінки протягом свого життя частіше є жертвами насильства частіше одержують тілесні ушкодження і потребують медичної допомоги, їм частіше погрожують, і вони частіше відчувають страх та занепокоєння у зв'язку з цим.

У практичному контексті наслідки насильства в сім'ї через конфлікти відносно житла, фінансового стану та виховання дітей для жінок набагато серйозніші, ніж для чоловіків.

Погодьтеся, що ми звикли насильством вважати, насамперед, фізичне насильство – тобто нанесення побоїв, тілесних ушкоджень, спроби удушення, ляпаси по обличчю, штовхання, брутальне поводження, використання зброї. А вже випадки брудних лайок, примусу до сексу, позбавлення їжі, місця проживання, відмова у допомозі хворому чи вагітній жінці не виступає у нашій свідомості як насильство, взагалі, нам незвично кваліфікувати такі випадки як неприпустимі, протизаконні дії.

Шкода від домашнього насильства величезна. Всі ми знаємо про страшні наслідки фізичного насильства - смерть, каліцтво, синці... А хто рахував руйнівні для формування особистості психологічні наслідки домашнього насильства: життя жертв домашнього насильства у постійному страху; брак позитивних почуттів; не реалізовану потребу у самовираженні як жінки, так і дітей; катастрофічно занижену самооцінку жертв насильства, впевненість у тому, що вони ні на що не здатні; обман, пристосовництво як основну модель поведінки членів родини.

Реальні масштаби проявів насильства в сім’ї сьогодні важко визначити. Кількість кримінальних справ за фактами насильства не відображає його реального рівня та масштабів поширення, оскільки жінки часто соромляться вчиненої щодо них наруги, і не сповіщають про це правоохоронні органи, а також не звертаються по допомогу до судової системи. Крім того, багато жінок, не вважають по відношенню до себе насильством, коли їх б’ють чоловіки і часто, відчуваючи на собі тиск багатьох обставин не в спромозі об’єктивно реагувати по відношенню до кривдника та до проблеми насильства.

Багато дітей також не можуть сказати про насильство публічно, тому що вони не розуміють, що відбувається по відношенню до них.

Ефективними шляхами подолання насильства в сім’ї є досягнення рівності жінок і чоловіків та подолання гендерних стереотипів. Проте, жінки повинні бути проінформовані про їхні права та знати можливості, що надаються жертвам насильства в сім’ї.

Це – проблема відсутності освіти. Дітей необхідно виховувати в дусі усвідомлення їх власної гідності, особливо дівчат. Другий важливий фактор – гласність. Необхідна повнота інформації, щоб люди знали про цю проблему .

З метою припинення поширення цього негативного явища такого як насилля в сім'ї та захисту людей, які потерпають від насильства, нормами адміністративного та кримінального законодавства передбачені основні засади відповідальності за вчинення даних протиправних дій. Проте, це далеко не єдиний елемент у системі заходів, необхідних для ліквідації насильства у сім’ї. Необхідною є ефективна взаємодія всіх органів та установ, які уповноважені здійснювати попередження цього соціально - негативного явища, також широкий доступ до інформації із проблеми профілактики насильства у сім’ї, плідного співробітництва громадських організацій, органів влади та місцевого самоврядування, а також активної протидії кожного з нас цьому принизливому для людської гідності явищу.Начальник відділу
координації соціальної роботи                                                                   Карпенко Т.В.
Comments